Cukrzyca typu 2 – jakie pokarmy wyeliminować, a jakie wprowadzić do diety?


Osoby chore na cukrzycę typu drugiego często zastanawiają się, czy muszą zrezygnować ze swoich ulubionych produktów, takich jak np. kawa czy miód. Zanim wyeliminuje się te pozycje, warto sprawdzić, bo przy diecie cukrzycowej nie wszystko okazuje się tak oczywiste, jakby się wydawało.

Kawa a cukrzyca typu 2 – okazuje się, że picie kawy (2-3 filiżanek dziennie) może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Natomiast u osób, u których chorobę już rozpoznano, kawa pośrednio wpływa na proces hamujący jej rozwój.
Siemię lniane a cukrzyca typu 2 – nasiona siemienia są ubogie w węglowodany, a bogate w tłuszcz omega-3 i błonnik. Nie ma przeciwwskazań do spożywania tego produktu w diecie przy cukrzycy typu 2.
Cytryna a cukrzyca typu 2 – warto dodać ją do wody i wypić przed posiłkiem. Dzięki temu obniży się indeks glikemiczny w spożywanych potrawach, co wpłynie na utrzymanie niskiego poziomu cukru przez długi czas.
Miód a cukrzyca typu 2 – miodu nie można uznać za bezpieczny zamiennik cukru, ponieważ stanowi mieszaninę cukrów prostych – glukozy i fruktozy. Miód podnosi poziom glikemii we krwi, dlatego też odradza się jego częste spożywanie przez osoby chore na cukrzycę typu 2.
Piwo a cukrzyca typu 2 – nadmierne spożywanie alkoholu może być jedną z przyczyn rozwinięcia się cukrzycy typu 2. Jednak picie niewielkiej ilości napojów procentowych nie wpływa negatywnie na stan chorego. Zaleca się zrezygnowanie z piwa, które jest wysoko kaloryczne, na rzecz mniej obciążających alkoholi. Należy pamiętać o niełączeniu alkoholu z lekami oraz zachować rozsądek przy sięganiu po kolejną lampkę wina